Naše škola je opět zapojena do mezinárodního projektu Erasmus+: Comenius – KA2 s názvem Water – formula, life, poesy. Spolupracujeme se školami ze Španělska, Portugalska, Francie, Německa, Itálie, Bulharska, Lotyšska a Bulharska.
A co je obsahem projektu? Žáci budou mít možnost pozorovat vodu z mnoha hledisek. Budou například zkoumat její fyzikální a chemické vlastnosti, kvalitu pitné vody a požadavky na její čistotu, využití vody pro přípravu jídel a nápojů, změny klimatu a vliv na tání ledovců, příčiny vzniku povodní, ale také obraz vody ve výtvarných dílech, hudbě a folklóru.
Projekt je plánován na 2 roky (bude probíhat od 1. 9. 2014 do 31. 8. 2016. Během dvou let navštíví naši studenti naše partnerské školy ve Francii, Portugalsku, Německu, Turecku, Bulharsku, Španělsku a Lotyšsku. Celý projekt odstartovala přípravná schůzka učitelů, které se konala na půdě naší koordinátorské školy v lotyšské Rize.
Mobilita č. 1
Riga (Lotyšsko)
Ve dnech 1. – 6. prosince 2014 jsem se spolu s Mgr. Marcelou Chovancovou zúčastnila přípravné schůzky projektu v Rize. S místním gymnáziem naše škola spolupracovala již na předchozím projektu Comenius v letech 2010-2012. S ostatními partnery jsme domlouvali způsob a konkrétní podmínky práce na projektu, plánovali jsme termíny schůzek v jednotlivých zemích. Naši školu navštíví ostatní kolegové a žáci v březnu 2015.
V Rize jsme si prohlédli budovu gymnázia, žáci nám předvedli také několik chemických pokusů s vodou a jinými roztoky, které komentovali anglicky. V pátek jsme byli pozváni na Ring ceremony, což je obdoba našich stužkovacích večírků, kde jsme byli okouzleni kulturním programem s ústředním tématem Voda.
V lednu pojedeme s žáky na schůzku do Francie do města Cluses, kde předvedeme výsledky své práce na téma fyzikální a chemické vlastnosti vody.
Mobilita č. 2
Clusses (Francie)
Spolupracujeme se středními školami ze Španělska, Portugalska, Francie, Německa, Itálie, Bulharska, Lotyšska a Bulharska. Tato mezinárodní spolupráce je pro žáky velmi obohacující, neboť všechny výstupy stejně jako komunikace na mezinárodních projektových setkáních jsou v anglickém jazyce.
Od 15. do 20. ledna proběhlo první mezinárodní projektové setkání v Cluses ve Francii. Naši školu zastupoval čtyřčlenný tým – Monika Trlidová, Kristýna Gabrielová, Mgr. Soňa Patočková a RNDr. Radka Gurecká. Žáci prezentovali výsledky své práce – video s pokusy demonstrujícími vlastnosti vody a postery, jejichž tématem byly fyzikální a chemické vlastnosti vody. Voda nás provázela po celou dobu pobytu – pršelo, sněžilo, měli jsme příležitost pozorovat halové jevy v atmosféře, vyzkoušet sněžnice a někteří i lyže, vyjeli jsme na ledovec Mer de Glace v Chamonix, navštívili jsme vodní elektrárnu a vyzkoušeli si hledat lavinové sondy. Vznikla nová přátelství a při loučení také tekly slzy (opět voda).
Všichni se už těšíme na další schůzku, která proběhne od 19. do 23. března v naší škole.
RNDr. Radka Gurecká
Mobilita č. 3
Staré Město (Česká republika)
V termínu od 18. do 23. března 2015 se uskutečnila mobilita žáků a učitelů v naší škole, tématem byla pitná voda. Všichni účastníci měli za úkol připravit prezentace nebo plakáty, případně didaktické hry na dané téma. Přijeli všichni s výjimkou Italů, žáci tedy v rodinách hostili 20 studentů, učitelé byli ubytováni v penzionu Rozárka.
Příjezdu návštěvy předcházely pečlivé přípravy, ve škole byla také instalována výstava Věda a voda zapůjčená z projektu Střediska společných činností AV ČR Otevřená věda. Ve čtvrtek žáci provedli hosty školou a poté následovala první část prezentací prací, která začala promítnutím krátkého filmu Bioindicators z naší produkce. Odpoledne jsme se vydali na prohlídku královského města Uherské Hradiště a jeho kašen. V pátek začal program Opening ceremony, na které studenti předvedli bohatý kulturní program, představila se cimbálová muzika, pěvecký sbor, souboreček (folklórní tance), sólová hra na klavír, děvčata s aerobikem i skoky přes švihadlo a byly předány certifikáty všem účastníkům. Poté již následovala druhá část prezentací a odpoledne workshop, kde týmy z jednotlivých zemí zpracovali infografiku nebo poster na jedno ze zadaných témat týkajících se pitné vody. Žáci poté strávili večer se svými novými kamarády a učitelé měli společnou slavnostní večeři v hospůdce Na Haldě. V sobotu ráno se všichni vydali na výlet do lázeňského města Luhačovice, kde ochutnali vodu z minerálních pramenů a dozvěděli se také zajímavosti z historie a architektury města. Odpoledne navštívili baziliku na Velehradě, archeoskanzen Modrá a expozici Živá voda. V neděli se všichni setkali na staroměstském nádraží, aby se rozloučili a poděkovali rodinám za skvělé přijetí. Zahraniční účastníci spolu s Mgr. Soňou Patočkovou a RNDr. Radkou Gureckou odcestovali do Prahy, kde je čekala další část programu. V neděli večer procházka po nábřeží Vltavy s povídáním o významu řeky pro život ve městě a o povodních v Praze. V pondělí pak návštěva Muzea pražského vodárenství a Muzea Stará čistírna, na kterou určitě mnozí nejen díky procházce stokou budou dlouho vzpomínat.
Poté se někteří v pondělí, zbylí v úterý plni nových nezapomenutelných zážitků vraceli do svých domovů. Další mobilita, které se zúčastníme, se odehraje na konci května v Montiju v Portugalsku.
Děkuji všem zapojeným učitelům i žákům a jejich rodinám za skvěle zvládnutou organizaci a příjemnou atmosféru po celou dobu náročného programu. Fotografie jsou dostupné zde.
RNDr. Radka Gurecká a Mgr. Soňa Patočková
Montijo (Portugalsko)
Ve dnech 27. 5. - 2. 6. 2015 proběhlo další setkání studentů a pedagogů zapojených do projektu Erasmus+, tentokrát v Portugalsku.
Tři studentky staroměstského gymnázia ze 3. G, Pavlína Břoušková, Monika Vavřiníková a Karin Bartoníková, se zúčastnily schůzky pořádané projektem Erasmus+, na kterou je doprovázeli Mgr. Soňa Patočková a Mgr. Benedikt Chybík. Cestu zahájili vlakem do Prahy a odtud pokračovali letadlem směrem k Pyrenejskému poloostrovu. Po několika hodinové cestě na letišti v Lisabonu již netrpělivě vyčkávali vyučující a studenti, kteří poskytovali žákům ubytování ve městě Montijo. Kromě doprovodného programu zahrnujícího úvodní prezentace, prohlídku školy a návštěvu Câmara Municipal do Montijo, bylo v této zemi ke zhlédnutí několik historických budov a monumentů, jako například Torre de Belém, Padrão dos Descobrimentos či Mosteiro dos Jerónimos. Ochutnávka tamějšího zákusku pastel de nata tedy byla jen doplňující třešničkou na dortu. Jelikož hlavním tématem je voda, proběhla i návštěva lisabonského Oceanária, kde bylo k vidění hned několik vodních živočichů. Na zvolenou tématiku navazoval také výlet na místo zvané Reserva Natural do Estuário do Tejo. Tahle rezervace mimo jiné nabízela k ochutnání sůl, o níž se lze přesvědčit, že její slanost není vždy stejná. Týdenní program pomalu zakončoval výlet do obce Sintra a její velkolepý palác Quinta da Regaleira, který se může pyšnit nejen svým interiérem, ale také honosnými zahradami s několika prameny, které stojí za to ochutnat. Nejzápadnější výběžek Portugalska Cabo da Roca a pláž Praia do Guincho tvořily již skutečně poslední tečku společného programu. Večer byl tedy pro všechny závěrečným okamžikem, a pak už nezbývalo nic jiného, než se rozloučit. Tohle setkání bylo zaručeně velkým přínosem ať už kvůli poznávání nových přátel, nebo možnosti konverzace v cizím jazyce. Loučení s novými kamarády nebylo vůbec snadné, ale kdo ví, třeba tohle setkání nebylo poslední.
12. 6. 2015, Pavlína Břoušková
Mobilita č. 5
Berlín (Německo)
Acqua, Wasser, água, aigua, ūdens, su, вода, eau, voda. Tak zní hlavní téma projektu Erasmus, jehož další část se uskutečnila v německé metropoli Berlíně, v jazycích účastníků z devíti zemí. Při různorodých aktivitách ale bylo slyšet spíše water, protože jednacím jazykem byla angličtina. Naši zástupci, Jirka Šimek, Nikola Horníček a Matyáš Chovanec, patřili k nejaktivnějším. Uplatnili se při prezentaci plakátů vytvořených našimi žáky v hodinách výtvarné výchovy, při analýzách vzorků vody z příměstského jezera a dokonce při studiovém nahrávání písně o vodě v deseti jazycích.
Německé setkání bylo zaměřeno na znečišťování vody, takže nechyběla ani návštěva největší berlínské čističky nebo unikátního lodního výtahu na řece Odře. V odpoledních hodinách byl dostatek času i na poznávání historie a současnosti životem kypícího a pulzujícího velkoměsta. Berlín se nám představil jako otevřené multikulturní město s atmosférou svobody a tolerance. Tento dojem umocnily i právě probíhající oslavy 25. výročí sjednocení Německa, jejichž součástí jsme mohli být i my.
Bohatší o nové vědomosti, zážitky i přátelství jsme se po nabitém týdnu vraceli domů. Další pokračování projektu se odehraje v dalekém Istanbulu. Mimochodem, intenzivní studium cizích jazyků se rozhodně vyplatí! Fotografie jsou dostupné zde. A naše postery můžete vidět ve fotogalerii, která je pod článkem.
Mgr. Pavel Palička
Mobilita č. 6
Istanbul (Turecko)
Ve dnech 18. – 24. 11. 2015 jsme se ve složení pracovního týmu projektu Erasmus +: Ing. Hubená, Mgr. Chovanec a studenti Eliška Kročilová (2.H) a Dominik Bílek (3.G) vydali na pracovní setkání na téma Voda a podnebí, klimatické změny, do Istanbulu. Ze Starého Města jsme vyrazili ve středu 18. 11. 2015 těsně před jedenáctou do Olomouce a odtud do Prahy, kde jsme na letišti nastoupili na palubu letadla Turkish Airlines, které nás během 2 hod. 45 minut přepravilo do našeho cílového místa – Istanbulu. Dorazili jsme pozdě večer, proto si hostitelské rodiny jen převzaly naše studenty a všichni jsme směřovali ubytovat se a co nejdříve do postele.
Druhého dne začal vlastní program mobility: prohlédli jsme si hostitelskou školu a po přivítacím hudebním vystoupení proběhly některé z prezentací, které si studenti na dané téma ve svých domovinách připravili. Dopoledne jsme strávili u zajímavých příspěvků, mezi nimiž se zaskvěl náš kvíz o pranostikách a film Tornádo v láhvi, a po obědě ve školní jídelně jsme vyrazili na prohlídku cisternové baziliky, kde bývala v byzantských dobách i později ve středověku uchovávána voda pro velkolepý chrám Hagia Sofia a místní paláce. Následovala prohlídka HagieSofie , Hippodromu a po ní tzv. Modré mešity, kterou jsme však už obdivovali jen zvenčí, neboť byl čas muslimských modliteb a turisté dovnitř nemohli.
V pátek 20. 11. jsme opět zahájili ve škole a pokračovali v prezentacích a všechny týmy si připravily otázky, které kladli studentům školy a tyto dialogy se zaznamenávaly na kameru a žáci z nich sestříhali zajímavý dokument. Při obědě ve školní jídelně jsme měli možnost okusit zase jiné školní menu a tentokrát jsme nostalgicky vzpomínali na naši skvostnou školní kuchyni. Odpoledne nám naši hostitelé ukázali mešitu SüleymaniyeMosque, Grand Bazaar a SpiceBazaar, což byla pastva nejen pro oči, ale zdejší atmosféru jsme skutečně vstřebávali všemi smysly. Koření, čaje, čerstvě mletá turecká káva, parfémy a další tradiční zboží jako látky, šátky, keramika, výrobky z kůže….., každému se to muselo líbit.
Sobota 21. 11. byla opět ve znamení vodního programu. Dopoledne jsme navštívili obrovskou čističku odpadních vod Ataköy s výrobou bioplynu a kogenerační jednotkou pro výrobu energie a tepla. Toto zařízení slouží 1. 600.000 obyvatel a v budoucnu bude upraveno pro 2.500,000 obyvatel. Istanbul má podobných čističek 17. Odpoledne jsme se podivovali umění dávných stavitelů, když jsme stáli u paty Bozdoğan Akvaduktu, který přiváděl vodu do istanbulských cisteren. Dnes je mnohem nižší než v minulosti, i tak svými rozměry budí respekt. Odpolední program jsme završili prohlídkou Nové mešity, YeniCami, která se nachází v blízkosti Galatského mostu. Poté studenti vyrazili užívat volného času a učitelé pokračovali strmě do kopce do čtvrti Galata na prohlídku věže Galata Tower a na večeři.
22. 11., v neděli, absolvovali studenti program ve svých hostitelských rodinách a učitelé se přesunuli do části Besiktas, kde na evropském břehu Bosporu se nachází DolmabahçePalace, empírový palác, který sloužil jako sídlo sultána a správní centrum Osmanské říše v letech 1853 až do roku 1922. Za vzor při návrhu mu sloužil francouzský Louvre a britský Buckinghamský palác. Stavba byla prý tak nákladná, že ve velké míře přispěla ke státnímu bankrotu v roce 1876. Toto sídlo tureckých sultánů zabírá plochu asi 700 tisíc metrů čtverečních. Jedná se o velký komplex paláců, pavilonů, mešit, fontán a nádvoří. Přepychové řešení interiéru ctí tradice pohádkových sultánských paláců. Odpoledne jsme navštívili další z mnoha místních mešit, tentokrát menší OrtaköyMosque . Kvůli větrnému počasí se neuskutečnila všemi očekávaná a vytoužená další část vodního programu – plavba lodí po Bosporu. Museli jsme vzít zavděk náhradní projížďkou místní veřejnou kyvadlovou lodní dopravou. Mezitím se setmělo a my jsme pozorovali nasvětlenou Virgin Tower odrážející se na mořské hladině.
V pondělí 23. 11. jsme zhlédli poslední prezentace o souvislostech globálního oteplování s vodními poměry a film o dotazníkovém šetření, který studenti vytvořili v průběhu pobytu . Učitelé pak zavítali do ředitelny a u čaje pobesedovali s p. ředitelem o situaci ve školství a zahraničních projektech. Poté jsme se vydali obdivovat do čtvrti Fener další unikátní památku - sídlo řeckého ortodoxního patriarchátu. Ve čtvrti Fener dříve sídlili Arméni, Židé i Bulhaři. V těchto magických částech města jsou stále ještě k vidění mnohé tradiční dřevěné domy. Po obědě sestávajícím z kuskusu a ragú ve školní jídelně, který jsme tentokrát velmi chválili, jsme putovali do dřívějšího sultánského paláce Topkapi, který byl oficiální rezidencí osmanských sultánů a zároveň centrem vlády nad celou říší v letech 1465 až 1853.Palác byl postaven pro státní příležitosti a pro zábavu panstva. Na vrcholu jeho existence jako panského sídla zde žilo na 4000 osob. Odtud jsme zamířili ještě jednou do Modré mešity, ale ani tentokrát nám štěstí nepřálo a dovnitř jsme se nedostali. Na sklonku dne jsme se se smutkem všichni rozloučili s ostatními skupinami a večer s hostitelskými rodinami, další den nás čekala cesta domů.
24. 11. 2015 v odpoledních hodinách jsme se vydali na istanbulské letiště a odtud zpět do Prahy. Večerním vlakem jsme docestovali unaveni, ale plni dojmů, zážitků a nových zkušeností pár minut před půlnocí do Starého Města.
Další fotografie jsou v galerii. Článek o celé akci vyšel ve Staroměstských novinách.
Ing. Jana Hubená
Mobilita č. 7
Sofie (Bulharsko)
V týdnu od 21.2 do 26.2. 2016 jsme se zúčastnili projektu Erasmus +, který se konal v bulharské Sofii. Já se Sárou Skopalovou jsme byly ubytovány v rodinách u stejně starých dívek, jež jsme znaly z minulého roku, když byly na stejném projektu tady u nás ve Starém Městě.
Během tohoto týdne jsme prožili chvíle, na které budeme vzpomínat celý život. Pan a paní učitelka Chovancovi nám byli po celou dobu velkou oporou. Například když jsme byly nervózní před prezentováním, snažili se odlehčovat situaci a povzbudit nás. Díky projektu jsme poznali Sofii takovou, jaká doopravdy je. Tím, že jsme byly ubytované v rodinách, měly jsme možnost zblízka nahlédnout do zvyků a tradic Bulharů. Ne vždy se nám vše líbilo, ale poznat novou kulturu a zjistit, jak to chodí v jiných zemích, je určitě důležité. Především jsme všichni mezi sebou museli komunikovat cizím jazykem. Taková zkušenost je skvělá pro zlepšení angličtiny, ale i jiných jazyků. Je úžasné, když se sejdou děti z několika zemí a všichni se spolu baví a vytváří si přátelství. Loučení s lidmi, které jsme v Bulharsku poznali, bylo velmi dojemné. Některým i ukápla slzička. Každý si našel nové přátele a obohatil svou angličtinu. Projekt nám přinesl spoustu nových poznatků a nezapomenutelných zážitků, které stály za to prožít.
Klára Machová 2.H
Stručné informace o projektu
Do dvouletého projektu Erasmus+ „Water – formula, life and poesy“ je naše škola zapojena spolu s dalšími osmi školami z různých koutů Evropy (Lotyšsko, Německo, Francie, Španělsko, Portugalsko, Itálie, Bulharsko a Turecko). Zástupci jednotlivých škol z řad učitelů i studentů se vzájemně setkávají vždy v jiné hostitelské zemi a absolvují program zaměřený na dané téma týkající se vody.
Součástí setkání je vždy prezentace prací studentů. Prezentace pro Sofii byly zaměřeny na témata voda a „zázraky“ na obloze (duha, halové jevy atd.), voda, která mění pevné látky (kov, kámen), a krystalové formy vody. Naše studentky Klára a Sára si pro ostatní týmy připravily kvíz s otázkami, který se setkal u publika s velkým ohlasem – všichni se nadšeně zapojili, diskutovali nad otázkami a hlasovali o správných odpovědích. Nejlepší pak získali i sladkou českou odměnu. Ve druhé části dívky měly přichystánu poetickou prezentaci s fotografiemi sněhových vloček, ledových tvarů a dalších krystalových forem vody podbarvenou příjemnou hudbou. Obě části prezentace byly velmi zdařilé a ještě jednou velký dík za to, jak skvěle se tohoto úkolu Klára se Sárou zhostily!
Mgr. Marcela Chovancová
Mobilita č. 8
Badalona (Španělsko)
V dubnovém týdnu od 20. 4. do 26. 4. 2016 jsme plni očekávání navštívili díky projektu Erasmus + španělskou Badalonu. Díky skvělému orientačnímu smyslu se naše pětice bez problémů dopravila na vídeňské letiště, odkud jsme vyrazili až do španělské Barcelony. Tam už nás s nadšením očekávaly naše náhradní rodiny. Bez ostychu jsme si se všemi vyměnili polibky na tvář na uvítanou a vyrazili do nedalekého katalánského města Badalona, které se nám na týden stalo novým domovem. I přes pokročilou večerní hodinu nás pozvali na večeři v podobě bagety, se kterou jsme se až do konce pobytu jen tak nerozloučili. Ještě ten večer jsme se setkali se studenty z ostatních zemí, kteří postupně přijížděli do Badalony v rámci Erasmu +.
Plni sil. Deštivé čtvrteční počasí nám až tak nevadilo, protože jsme dopoledne zůstali se všemi studenty a učiteli ve škole. Španělé pro nás připravili zajímavý program, jehož součástí byla prohlídka školy či nácvik místních tradičních tanců. Odpoledne vypadalo slibněji, a tak jsme vyrazili do města, do místního muzea a samozřejmě k moři. Bylo nám báječně a těšili jsme se, až uvidíme víc.
Rozhodně je tu hodně k vidění. Španělští studenti a učitelé přichystali plně nabitý program a snažili se nám ukázat co nejvíce památek, tradic a překrásných míst v Barceloně i samotné Badaloně. Jedinou pihou na kráse byl fakt, že jsme se často museli ptát: „A na co čekáme?“ Španělé se totiž nikam neženou. Zkrátka mají na všechno dost času, tak nač pospíchat. Vždyť s večeří se začíná mnohdy až po desáté hodině.
Czech team. Když nastal další den prezentací, na všech se projevila nervozita. Přáli jsme si, abychom měli své vystoupení za sebou a mohli si dál užívat náš španělský týden. Paní učitelka Stanevová držela pěsti v hledišti a pan učitel Chybík se ujal techniky. Všichni jsme byli jako na premiéře. Naštěstí se prezentace naší práce zdařila, technika nezklamala a ostatní nás odměnili hlasitým potleskem. Velký úspěch mělo i krátké video z loňského setkání Erasmu v Portugalsku.
Šlápněme do pedálů. Krásnou, snad jen trochu kratší pojížďkou na vypůjčených kolech jsme se rozloučili s pobřežím Barcelony a přilehlými plážemi. Kochali jsme se úchvatným výhledem na nekonečný oceán a vychutnali si bagetový piknik při plánovaných zastávkách. Troška barvičky. Slunečné počasí se nás poslední dny opravdu drželo zuby nehty, i když u vody pořádně foukalo. A právě sluníčko si nás viditelně označilo. Rozeznat nás od místních nebyl problém. Všichni jsme měli červené tváře, dekolt či ruce. Jen pod slunečními brýlemi jsme se neopálili, takže někteří večer připomínali sovy.
My beautiful friend. Při oficiálním posledním večeru nastal čas se rozloučit se skvělými rodinami, všemi učiteli i našimi novými kamarády. Když jsme rozdali poslední objetí, polibky na tvář a nespočetné množství fotek, nezbylo nic než zatlačit slzu a vydat se na zpáteční cestu. Na závěr bychom všichni chtěli poděkovat českým i španělským organizátorům, kteří pro nás tento nezapomenutelný týden připravili. Fotografie z akce jsou dostupné zde.
Monika Kölblová, (3.G)
Denisa Chvilíčková, (3.G)
Valerie Martinková, (2.H)
Mobilita č. 9
Riga (Lotyšsko)
Byla neděle 5. června 2016 a my jsem se sešli na nádraží ve Starém Městě, odkud jsme se v 6:28 vydali vlakem společnosti Leo Expres do Prahy na Wilsonovo nádraží.Ve 14:30 jsme pokračovali v cestě do Rigy letadlem. Pro některé z nás to byl první let letadlem vůbec. Pozorovali jsme fascinující krajinu a oblaka z opačné strany. Po přistání na Rižském letišti nás překvapil razantní teplotní propad. Ale než jsme se stačili vzpamatovat ze zimy, tak už na nás čekaly rodiny, které si nás odvezly k sobě domů.
Následujících 5 dnů byl pro nás připraven úžasný program. Navštívili jsme například vodní elektrárnu, vědecké centrum, kde jsme pozorovali rozmanité atrakce, podívali jsme se k moři. Večery jsme trávili vždy spolu. Nebyla nouze o zábavu, konverzaci nejen v anglickém jazyce a taky spoustu smíchu. Nejkrušnější se pro nás zdála středa, kdy jsme prezentovali naše zkušenosti s projektem. Nakonec to pro nás ale byla hračka a přineslo nám to spoustu cenných zkušeností. Společně jsme si zatancovali, smáli se atd.
Čas bohužel rychle utíkal a tak přišlo na řadu loučení. Rodiny nás přivezly na letiště, a tam se s námi rozloučily. Tento projekt nám přinesl hodně zážitků, nových přátelství a nezapomenutelných vzpomínek. Rádi bychom poděkovali lotyšskému týmu za to, že se nám tak věnovali. Na závěr celého projektu jsme připravili 10 posterů, která nám připomněly všechny mobility.
Monika Valčuhová, Pavel Ladman a Radim Mikyska