Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Výuka v době koronavirové

aneb jak vyučujeme na naší škole

vytvořeno: 24.4.2020, před 5 roky v rubrice Aktuality

Uzavření škol a výuka z domova. To je téma, které hýbe naší společností v posledních týdnech. A protože naše škola začala vyučovat online v plném rozsahu hned od pondělí 16. března, rádi bychom se s vámi podělili o to, jak vlastně u nás taková výuka probíhá.

Každý vyučující komunikuje se žáky v době svých hodin přes Bakaláře – tam žáci najdou informace o tom, co mají pro daný předmět udělat, co se mají naučit, kde najdou materiály a kdy mají odevzdat případné úkoly. K těmto zadáním mají přístup také rodiče, kteří si tak mohou udělat představu o tom, co se ve škole a v jednotlivých předmětech děje.

Učitelé se snaží komunikovat se žáky prostřednictvím webinářů, na které se připojí studenti dané třídy a na nichž učitel může vysvětlovat prezentaci, žáci se mohou ptát, komunikovat spolu navzájem. Jedná se o adekvátní náhradu výuky (i když tím klasickou vyučovací hodinu těžko nahradíme). Pro tyto případy používáme aplikace Meet (od Googlu), Zoom nebo Jitsi. Studentům pošleme před hodinou odkaz a oni se jednoduše připojí a výuka základů společenských věd nebo němčiny či odborných předmětů začíná.



Další alternativou jsou výuková videa, která naši učitelé nahrávají doma a pak je sdílejí se studenty. Výhoda výukových videí je v tom, že si je student může poslechnout kdykoliv a opakovaně. Na toto nahrávání videí máme velmi kladné ohlasy od studentů nejen posledních maturitních ročníků. A tak si naši studenti mohou poslechnout výuková videa z matematiky (například téma Graf a vlastnosti funkce), geografie nebo například dějepisu či ICT (hra zpracovaná podle videa).

V duchu Komenského úsloví „Škola hrou“ se také snažíme i v této době opakovat se studenty učivo prostřednictvím her. Nejčastěji využívanou aplikací se na naší škole stal Kahoot – ten umožňuje učiteli připravit test, který buďto může hrát online celá třída (pomocí aplikací pro pořádání webinářů), nebo si test může udělat každý student ze třídy samostatně. Na závěr vyučující vidí, kdo ze studentů byl nejúspěšnější. Pokud si chcete vyzkoušet znalosti z oblasti práva, klikněte sem.

Učitelé matematiky sáhli po online aplikaci Techambition, která díky využití umělé inteligence pomáhá středoškolským učitelům zařadit do jejich hodin aktivizující a zábavné učební postupy maximálně účinným způsobem. Touto aplikací pak doplňují svou výuku matematiky. Naši češtináři podporují kreativitu u svých studentů například grafickým zpracováním básní Karla Tomana nebo tvorbou dadaistických textů. V galerii najdete dva takové texty - jeden z nich vznikl z textu reklamního letáku s nařízením ohledně koronaviru. Přišlo nám trefné, že tento text vytvořený náhodným řazením slov může připomínat zmatená či matoucí nařízení vydávaná v této době, čili je to text veskrze aktuální.




Využíváme také toho, že společnost Scio otevřela své testy studentům zdarma. První test je absolvován bez pomůcek, u druhého pokusu lze použít učebnici, sešit, internet.



Samozřejmě studentům posíláme výukové materiály. Nejčastěji jsou to prezentace, pracovní listy, zpracovaná témata, odkazy na výuková videa, která doplňují probírané učivo. Učivo často učitelé opakují pomocí testů, které vytvářejí v Google Forms. I v této době známkujeme, ale známkování přizpůsobujeme tomu, že se studenti vzdělávají z domova. Na naší škole máme také obory, které v rámci svých předmětů vytvářejí funkční 3D modely (obor mechanik seřizovač, ukázku najdete zde), plány a stavby (obor stavebnictví) nebo vyplňují daňová přiznání (obor ekonomika a podnikání). 

Na dálku také učíme chemii. Naši studenti si totiž už pár týdnů hrají na chemiky doma. Vždy dostanou zadání domácího chemického úkolu tak široké, aby si ho každý mohl přizpůsobit svým domácím podmínkám a nemusel nic speciálně kupovat. Studenti vždy pokus provedou, zdokumentují a společně se slovním komentářem zašlou vyučující na email (ukázka chromatografie od Venduly Šantavé). 

My učitelé si navzájem pomáháme a sdílíme spolu své nápady; vytvořili jsme si soubor v cloudu, do kterého si zapisujeme zajímavé odkazy, tipy na zajímavé webové stránky, testy (ukázku online testu  nebo ukázka testu z kartografie), materiály, zkušenosti s různými webovými aplikacemi atd. To vše nám pomáhá v tom, aby naše škola fungovala „na dálku“.

Díky této práci, která je náročnější než klasická výuka (a to jak pro studenty, tak pro učitele, pro které je příprava materiálů pro vyučovací hodiny daleko náročnější než jindy), se s vámi můžeme podělit o práce našich studentů a učitelů, které najdete v přiložené galerii.

Mgr. Soňa Patočková



© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město