vytvořeno: 2.12.2016, před 8 roky v rubrice Aktuality
Každý učitel se stále vzdělává. Jezdí na přednášky a semináře, čte, sleduje novinky ve svých oborech. Přiznejme si to, že některé semináře jsou méně zábavné, jiné více. Ale semináře kanceláře ESERO patří k těm nejzábavnějším. A jak takový seminář probíhá? Třeba tak, že vaříte kometu, vyrábíte mlžnou komoru, diskutujete o nových objevech v astronomii, přemýšlíte nad velikostí vesmíru, stavíte raketu pro vašeho astronauta – Mr. Raw Egg (pan Syrové Vajíčko) a testujete, zda váš astronaut přežije let. Nebo jeho raketu vylepšíte novým tepelným štítem a testujete, zda to Mr. Egg zase přežije. Ten náš měl na mále. Začal se vařit.
Ale popořádku. Seminář ESERO „Sáhněte si na vesmír“ probíhal na Patejdlově boudě v Krkonoších a pořádala ho European Space Education Resources Office, což lze volně přeložit jako „Evropská kancelář pro vzdělávání o vesmíru“. Jde o hlavní projekt Evropské vesmírné agentury (ESA) k podpoře primárního vzdělávání v Evropě, realizovaný sekcí ESA Education prostřednictvím sítě (zatím) deseti institucí vybraných z různých členských zemí ESA.
Celý víkend se nesl v duchu neuvěřitelně přátelském, pohodovém a nejkrásnější na celém víkendu bylo setkávání se s fantastickými přednášejícími a učiteli, kteří se snaží připravit hodiny trošku jinak. Přednášející nám neuvěřitelně poutavě vyprávěli o velikosti vesmíru, diskutovali jsme nad množstvím mimozemských civilizací ve vesmíru, řešili složení komety, rychlost světla, černé díry, horizont událostí, replikaci DNA nebo to, že želvušky přežijí skoro všechno. Přednášky byly tak poutavé, že nám nevadilo, že se protáhly do pozdních večerních hodin. Ale to nejzábavnější následovalo na workshopech. Pozorovat učitele, jak vyrábějí mlžnou komoru a radují se, když vidí „ty krátké i ty dlouhé vlny“, to bylo zábavné. A co teprve, když míchají dohromady ingredience jako je suchý led, popel, čpavek atd. a tvoří základ komety! Nebo přemýšlejí nad tím, jak vyrobit raketu z předem daných materiálů tak, aby astronaut, Mr. Raw Egg, přežil let. A to už vůbec nemluvím o testování vlastnoručně vyrobeného tepelného štítu naší rakety. A zajímavé bylo i využití všech senzorů našich mobilních telefonů (třeba na měření intenzity světla) při výuce fyziky nebo propojení tabletu s USB mikroskopem nebo povídání o tom, jak se lze dostat do výcvikového střediska NASA.
Víkend to byl nabitý, ale když jsme se v neděli rozjížděli do různých koutů ČR, tak jsme odjížděli „nabití“ nejen novými informacemi, ale i energií a nadšením z toho, že se pokusíme některé věci vyzkoušet se svými studenty. Třeba si vyrobíme raketu. Jsem zvědavá, jestli Mr. Raw Egg znovu přežije svůj let. Máte se na co těšit, studenti 1.H a semináře SGR.
Mgr. Soňa Patočková