Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Studenti učili programovat žáky základní školy

vytvořeno: 8.1.2025, před 3 měsíci v rubrice Aktuality

Učení je nesmírně těžký proces a jaké to je, stát před žáky ZŠ a učit je naprosto nové věci, to si včera vyzkoušelo deset statečných studentů 3. a 4. ročníku semináře informatiky. Jak k tomu došlo? Již na podzim jsme se byli podívat na výuku informatiky na ZŠ Okružní ve Zlíně, kde paní učitelka Mgr. Zuzana Chytilová své žáky učí novou informatiku a robotiku. Nejen že v nich rozvíjí logické myšlení a nadšení pro nové věci, ale patří také k těm pedagogům, kteří se podílejí na školení učitelů základních i středních škol a patří ke specialistům Microsoftu.

Nás zajímalo, jakou úroveň znalostí mají žáci 6., 7. a 8. třídy. Po prvních „násleších“ jsme byli přímo udiveni tím, co již zvládli žáci v těchto třídách; aloritmizaci a algoritmy, práci s grafickými programy a blokové programování. Mgr. Zuzana Chytilová nám také představila svou učebnu robotiky a naši studenti si vyzkoušeli práci snad se všemi robotickými stavebnicemi, kterými ZŠ Okružní disponuje. A šlo jim to.

Jestliže na podzim jsme byli spíš v roli pozorovatelů, tak v úterý 7. ledna 2025 jsme se stali hlavními aktéry. Pro žáky 6., 7. a 8. třídy jsme si připravili aktivitu na celou vyučovací hodinu. Naším cílem bylo žákům představit micro:bit (BBC micro:bit je fenomenální mikropočítač do kapsy, který umožňuje hravě zvládnout základy programování a dále je pak rozvíjet) a pomocí něj naprogramovat jednoduchou hru, ve které se hráč vyhýbá náhodně padajícím předmětům. Pokud se hráč nestihne vyhnout, pak hra končí.

Každý ze studentů semináře informatiky byl přiřazen k jednomu žákovi ZŠ a stal se tak na jednu vyučovací hodinu jeho osobním učitelem. Po krátkém seznámení se se žákem měl náš student za úkol vysvětlit podstatu hry, naučit žáka ovládat program a pomocí otázek jej navádět tak, aby žák sám byl schopen hru naprogramovat. A pokud hru naprogramovali, tak jsme přidávali rychlost padání náhodných předmětů, přidávali jsme tóny, hudbu a zkoušeli si hrát další hru, kterou v rámci ročníkové práce vymyslel a naprogramoval Prokop Šotnar.

Paní učitelka Chytilová naše studenty chválila a pozitivní hodnocení dostávali naši studenti i od svých žáků. Byla to zajímavá zkušenost pro všechny zúčastněné a vypadá to, že tato spolupráce mezi základní a střední školou nebyla poslední.

Vážení seminaristé, byli jste skvělí a zvládli jste to. Jsme na vás hrdí.

Mgr. Soňa Patočková


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město