Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Stavaři v Praze

vytvořeno: 19.9.2017, před 7 roky v rubrice Aktuality

Podobně jako „lyžák“ a taneční, patří neoddělitelně ke středoškolskému studiu také exkurze do Prahy. Den „D“ pro 4.S nastal ve středu 6.9.2017. Abychom byli v Praze brzy, museli si studenti přivstat.  Ale stálo to za to. Už o půl jedenácté jsme byli u letohrádku Belveder. Bezpečnostní prohlídka byla velice rychlá, a náš program mohl začít. Začali jsme focením u zpívající fontány a před Belvederem. Procházeli jsme královskou zahradou, nahlédli na překrásný hradní skleník, dílo věhlasné architektky Evy Jiřičné. Kolem Míčovny a „prezidentského domečku“ jsme dorazili k hradní bráně. Pak jsme navštívili Svatovítskou katedrálu, Starý královský hrad, baziliku Sv. Jiřího a nakonec malebnou Zlatou uličku. V areálu jsme si dali krátký rozchod, aby se mohl každý vrátit tam, kde se mu to nejvíce líbilo, případně pořídit další fotografie.

Z Hradu jsme pokračovali přes Nerudovu uličku, Malou stranu, Karlův most kolem Betlémské kaple až ke Staroměstské radnici. Po krátké prohlídce jsme přešli na Václavské náměstí a pak honem na ubytování. Bylo nutné se připravit na večer do divadla. Vždyť jsme šli do Národního divadla. Shlédli jsme představení Pýcha a předsudek, ale především jsme se kochali krásou naší Zlaté kapličky.

Ve čtvrtek jsme měli v plánu Vyšehrad. Přijeli jsme metrem a dále pěšky kolem Kongresového centra přes Táborskou bránu, bránu Špička, Leopoldovu bránu kolem rotundy sv. Martina, Nového děkanství, baziliky Sv. Vavřince na vyhlídky kolem hradeb. Na Vyšehradě jsme si pak prohlédli čtyři Myslbekovy sochy, nahlédli do baziliky sv. Petra a Pavla a křížem krážem prochodili Slavín. Počasí nám přálo, tak jsme mohli bez problémů pokračovat pěšky dolů k nábřeží. Na nábřeží byla zastávka před Tančícím domem a pak už cesta zpět do centra. Měli jsme krátký rozchod na jídlo a odpoledne nás očekával průvodce v podolské vodárně. V unikátní stavbě architekta Antonína Engela jsme si vyslechli velmi zajímavý výklad o historii vodárenství obecně a především v Praze.

Po exkurzi jsme si dopřáli odpočinek a těšili se na návštěvu večerní Prahy. Když se začalo stmívat, přesunuli jsme se tramvají a lanovkou na Petřín. Osvětlená rozhledna byla úžasná! Vyběhli jsme i nahoru a kochali se pohledem na Pražský hrad, Svatovítskou katedrálu a vůbec na celou Prahu! Někteří si ještě před tím zašli do zrcadlového bludiště a síně smíchu. Cestou zpět jsme si projeli celé centrum tramvají.

V pátek jsme se těšili na prohlídku Národního divadla. Průvodce nás velice poutavě seznámil s historií budovy a zavedl nás do nejzajímavějších míst. Mohli jsme si prohlédnout Prahu i z terasy divadla. Nakonec jsme se opatrně přesunuli do půdních prostor, kde jsme se mohli podívat na střešní konstrukci a na impozantní lustr shora. Třicetipětimetrová hloubka sálu pod námi nám brala dech.  Neopomenuli jsme ani suterénní prostory a focením u základního kamene z Buchlova jsme prohlídku zakončili.

Odpoledne si mohl každý vybrat individuálně, co chce v Praze vidět. My jsme se šli zasmát do muzea nočníků a dali si kávičku s kubistickým věnečkem v kubistické kavárně v Domě u Černé Matky Boží. A pak už jen cesta domů. Že to všechno „klaplo“ bylo také díky dochvilnosti a bezproblémovým chováním našich studentů. Jen nám bylo líto, že jsme v Praze pouze tři dny, vždyť je tam ještě tolik krásných míst!

Ing. Marie Hrubošová


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město