Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Staroměstští gymnazisté sklidili potlesk ve Švédsku

vytvořeno: 27.11.2018, před 6 roky v rubrice Aktuality

Gymnazisté ze Starého Města na další mobilitě v rámci projektu Erasmus+: Digital teaching in natural scientific subjects předvedli, že i fyzika se dá učit zábavně, moderně, atraktivně a s využitím mobilního telefonu. Během jejich prezentace testovali studenti a učitelé z pěti států tepelný štít raketoplánu a zkoušeli interaktivní simulace fyzikálních jevů.

Projekt Erasmus+ na naší škole je zaměřen na digitální výuku v přírodovědných předmětech. Proč na digitální výuku? Protože mladí lidé dnes a denně využívají mobilní telefony a ty jsou nedílnou součástí jejich všedního dne. Tak se učitelé z pěti evropských států rozhodli, že zahrnou mobilní telefony do výuky v přírodovědných předmětech. Mobilní telefon obsahuje mnoho senzorů, které se dají využít ve výuce fyziky, chemie, biologie nebo geografie. Věděli jste, že si pomocí telefonu můžete změřit třeba váš puls?

Naše další projektové setkání se uskutečnilo v jihošvédském městě Lund a setkali se zde studenti a učitelé ze Švédska, Portugalska, Itálie, Rumunska a České republiky. Každý tým si připravil pro ostatní studenty tříhodinový worskhop v anglickém jazyce, který byl zaměřen na fyziku a využití digitálních technologií při výuce fyziky. Studenti z českého týmu, Stanislav Psotka, Šimon Kocáb a Petr Fialík, si připravili vysvětlení vybraných fyzikálních jevů prostřednictvím aplikace PhET (Interactiv Simulation). Pro studenty a jejich učitele si připravili pracovní listy s vysvětlením fyzikálního jevu, popisem úkolů v anglickém jazyce, s QR kódem pro stažení aplikace a krátkým opakovacím testem. Dívčí část týmu ve složení Kateřina Balejová, Lenka Bolfová, Kristýna Andrýsková a Viktória Volasová se zaměřila na fyzikální vlastnosti materiálů. Cílem jejich workshopu bylo seznámit účastníky workshopu s fungováním tepelného štítu raketoplánu. Po úvodním slovu představily jednotlivým týmům jejich úkol: z materiálů, které vidíte před sebou, sestavte tepelný štít raketoplánu tak, aby odolal vysoké teplotě po dobu tří minut a ochránil tak vašeho astronauta. Tím astronautem, který měl otestovat tepelný štít raketoplánu, byl Mr. Egg (pan Vajíčko). A tím byla odstartována výroba tepelného štítu raketoplánu. Vítězství si odnesl tým studentů z Rumunska, kterým se podařilo nejlépe ochránit svého astronauta.

I ostatní týmy si připravily nádherné a poučné workshopy. Aplikaci PhET, která je určena pro mobilní telefony se systémem Android, využil i tým z Portugalska. Portugalci při své prezentaci využili senzory, které jsou umístěny přímo v mobilním telefonu (senzor akcelerace, tíhového zrychlení atd.). Rumunský tým zaujal speciálním vozidlem, které bylo poháněno na solný roztok, a precizní prezentací školy v prostředí Google Maps. Švédský tým představil měřící senzory rychlosti, které postavili a naprogramovali v prostředí Arduino. Studenti tak sledovali změnu rychlosti, počítali průměrnou rychlost atd. Italský tým představil část elektronické učebnice fyziky v anglickém jazyce zaměřenou na kapaliny.

Značnou část našeho pobytu jsme trávili přímo ve švédské škole, kde studenti předváděli své workshopy pro ostatní. Ale zamířili jsme také do vědeckého centra při univerzitě v Lund, kde si pro nás připravili 8 různých praktických úloh z fyziky, a do Malmö, kde jsme mohli vyzkoušet různé fyzikální experimenty v praxi (testy s kapalinami, hlavolamy, zvukové testy). V hostitelské škole také probíhala závěrečná Christmas Party, na kterou nám švédští učitelé a studenti prostřeli vánoční stůl s pochutinami, které se konzumují na štědrý den.

Byl to náročný týden, plný práce, ale týden smysluplný, který posunul studenty i učitele kupředu. A tak to má v Erasmových projektech být. A možná se ptáte, zda by se nedalo nahlédnout do pracovních listů a třeba některé aplikace vyzkoušet přímo ve škole či doma. Dalo. V rámci projektu připravujeme e-book, ve kterém budou všechny pracovní listy pro předměty biologie, geografie, informatika a výpočetní technika, fyzika a chemie obsaženy. Kniha bude volně ke stažení a bude v anglickém jazyce.

Mgr. Soňa Patočková


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město