Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Projekt Memories will keep us together pokračoval v Polsku

vytvořeno: 15.4.2018, před 6 roky v rubrice Aktuality

Mezinárodní projekt Erasmus+: Memories will keep us together“, který sdružuje partnerské školy ze Španělska, Itálie, Polska, Česka, Litvy a Lotyšska, pokračoval dalším mezinárodním setkáním. To se konalo v Polsku, v naší partnerské škole z města Wolów, které se nachází nedaleko Wroclavi. Naši školu, SOŠ a Gymnázium Staré Město, v Polsku reprezentoval tým ve složení Mgr. Soňa Patočková, Mgr. Kateřina Motúzová a studenti Erika Růžíčková, Jan Omelka (oba 2.S) a Tomáš Budek (2.M).

Hlavním mottem celého projektu je propojit současnou mladou generaci nejen s generací jejich prarodičů, ale obecně se všemi seniory. Cílem projektu je navázat dialog mezi oběma skupinami a ukázat mladé generaci, že i senioři je mohou obohatit (svými vzpomínkami, zkušenostmi). Projekt chce ukázat také seniorům, že mladí lidé je respektují, že i senioři se mohou od mladých lidí učit novým dovednostem, zejména v digitální oblasti.

A co bylo hlavním tématem mezinárodního mítinku v Polsku? Zachytit vzpomínky rodičů a prarodičů na významné události, které zažili. Studenti z partnerských států natáčeli videorozhovory se svými příbuznými. Díky tomu jsme mohli blíže proniknout do silných rodinných vztahů v italských rodinách nebo do života partyzánů v Litvě v době druhé světové války. Rodiče našich studentů vzpomínali na sametovou revoluci a jejich vyprávění zaujalo našeho italského kolegu Giuseppeho Ungara natolik, že Eriku Růžičkovou poprosil, zda by toto video nemohl používat při své výuce v Itálii.

Ale zachycení vzpomínek bylo jen jedním z úkolů, které naši studenti prezentovali na mítinku v Polsku. Druhým úkolem bylo sestavit „Family Tree“, tedy genealogický strom rodin studentů. Práce na Family Tree probíhala celé dva dny v místní knihovně a výsledkem byly nádherné stromy života, které zachycovaly rodinnou historii účastníků projektu. Samotné pátrání po vzdálených příbuzných a osudech rodinných příslušníků bylo hodně zajímavé pro všechny studenty.

Součástí projektu bylo i setkání studentů se studenty univerzity třetího věku. Tito aktivní senioři se učí anglický jazyk, navštěvují hodiny tance, aerobiky, pořádají výlety atd. Všichni účastníci projektu seniorům představili své školy a země, ze kterých pocházejí. Naši studenti polské seniory zaujali; nejen pečlivě připravenou prezentací, ale také videem Eriky Růžičkové, ve kterém její rodiče vzpomínali na sametovou revoluci. Po skončení oficiální části programu si naši studenti povídali mimo jiné s paní Helenou, která navštěvuje univerzitu 3. věku ve Wolowě a učí se anglický jazyk. Ta nám prozradila, že se anglicky učí již 10 let, že se jí moc líbí Česká republika, do které se také letos znovu chystá. Bylo nám potěšením se setkat s tak aktivními polskými seniory.

Náš program byl hodně nabitý. Kromě práci na Family Tree jsme také společně zasadili před školou v polském Wolówě stromy, které symbolizují naši práci na stromech života. Navštívili jsme město Wratislaw, užili si velkou zahradní párty, kterou pro nás připravili polští učitelé a studenti a jejich rodiče a také jsme navštívili největší památník obětí holokaustu – koncentrační tábor Osvětim. Tady jsme zjistili, že mnohým z účastníků projektu zemřeli příbuzní právě zde, v koncentračním táboře Osvětim. I o věcech neveselých je naše historie. 

Celý týden velmi rychle utekl. Všichni studenti i učitelé si celý týden užili. A to i díky polským učitelům, kteří se o nás báječně starali, a i díky péči polských studentů a jejich rodičů o naše studenty. Děkujeme. A těšíme se na konec září 2018. V září náš projekt pokračuje a tentokrát všichni přijedou k nám, do Starého Města. 

Mgr. Soňa Patočková


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město