Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Naše futsalistky vyhrály veledůležitý turnaj

vytvořeno: 21.1.2024, před 6 měsíci v rubrice Aktuality

Čtvrteční turnaj Středoškolské futsalové ligy v Rousínově byl obsazen velmi kvalitními celky. Kromě našich holek to byly dva celky z Brna a jedna střední škola ze Zlína. Turnaj to byl velmi prestižní, protože z této silné čtveřice dále do konferenčního finále postupuje pouze jedno družstvo. Největšími adepty na postup byla naše škola a studentky BPA Brno, se kterými jsme se již třikrát potkali v absolutním finále v boji o zlaté medaile celé ligy. Nutno poznamenat, že všechny souboje byly vyrovnané, ale vždy jsme zvítězili.

V prvním utkání nám los určil Gymnázium TGM Zlín. Zlín byl dle předpokladů nejslabším družstvem, ale jak známo, derby nemá favorita. Naštěstí se toto rčení vůbec nenaplnilo. Holky ze Slovácka přikovaly Zlín před vlastní bránu. Skóre otevřela již ve druhé minutě po pohledné kombinaci Míša Ferencová, o minutu později se prosadila Katarína Bučková. Když další branky přidaly Monika Hlaváčová a Matilda Sluková, tempo hry se malinko zpomalilo a na hřiště se postupně dostala celá lavička. Ale i holky z lavičky hrály velmi dobře a odpovědně a skóre i nadále narůstalo. Před poločasovou přestávkou tak na tabuli skóre svítilo skóre 7:0. Druhý poločas se víceméně dohrával ve velmi poklidném tempu. Holky už ani nestřílely na bránu a zkoušely různé kombinace a kličky. Lehká nekoncentrace tak vedla k ojedinělému výpadu zlínských futsalistek na bránu Jany Batouškové, ze které padl jediný gól hostujících hráček v tomto utkání. Konečné skóre utkání, 9:1.

Ve druhém utkání náš tým narazil na první ze dvou brněnských celků, střední školu Merhautova Brno. Utkání bylo od začátku velmi zajímavé, protože Brňanky místo tradiční defenzivní taktiky zvolily odvážné útočné pojetí. Zprvu to vypadalo, že to není dobře zvolená taktika, protože po úvodních čtyřech minutách utkání Brňanky prohrávaly v poměru 0:4. Naše děvčata snad i proto ubrala na tempu, a i do tohoto zápasu se postupně dostala celá lavička. Ztráta koncentrace a motivace čím dál tím častěji otevírala okénka v naší obraně. A když se z okýnek stala poměrně velká okna, Merhautova se začala prosazovat i gólově, a to hned třikrát. Poločasové skóre se zastavilo na skóre 6:3 v náš prospěch. Na začátku druhého poločasu náš tým zase zařadil vyšší rychlostní stupeň. Poměrně rychle narůstalo skóre na naší straně. Brňanky se často zapomínaly v útoku a v jednom okamžiku se stalo, že jsme šli do protiútoku ve čtyřech pouze proti gólmance. Tak i proto se závěrečné skóre vyšplhalo na úctyhodných 11:5.

Situace v průběhu turnaje byla jasná. My a BPA Brno. Kdo vyhraje vzájemný zápas, ten postoupí. Před utkáním bylo cítit značné napětí. Naše taktika byla jednoznačná a zároveň jednoduchá, doslova vlítnout na ně a roztočit velký kolotoč! A také více střílet a dorážet před bránou. A to se i podařilo. Překvapivá byla ovšem taktika soupeře, které bylo ve vůbec nejsilnější sestavě. BPA doslova zalezlo do hlubokého defenzivního bloku. Ani skvělá gólmanka Brna Jílková však nedosáhla na parádní střelu Míši Ferencové z úvodu utkání. Záhy po prvním úspěchu navázala parádním gólem i kapitánka, Vendula Polášková. Defenzivní taktika Brna se ale překvapivě nezměnila. Když se po pohledné akci prosadila i výborně hrající Monika Hlaváčová, byl postup výrazně blíž. První poločas tak skončil 3:0. Ve druhé půli se obraz hry malinko změnil. Celek z moravské metropole hrál nejen více ofenzivně, ale také velmi tvrdě. To pocítila i Matilda Sluková, která se stala obětí nevybíravého zákroku, který byl potrestán „pouze“ žlutou kartou. V těchto chvílích náš tým výrazně podržela brankářka Jana Batoušková, která předvedla několik famózních zákroků. Za svá záda tak pustila pouze jeden míč mezi tři tyče. To se ale naštěstí stalo dvě sekundy po závěrečném hvizdu a gól samozřejmě neplatil. Vychytaná nula je jasnou vizitkou kvality nejen brankářky Batouškové, ale celé obrany. Konečné skóre bylo shodné s poločasovým, tedy 3:0.  Postup do konferenčního finále se tak stal jistotou a mohlo se slavit.

Góly
Hlaváčová 7, Polášková 4, Sluková 3, Ferencová 3, Kočendová 2, Kundrtová 2, Bučková, Mikulčíková

Hodnocení trenéra
Turnaj byl opravdu velmi kvalitní. Byli jsme v plné sestavě, a to nejspíš rozhodlo o našem úspěchu. Proto musím kromě hráček poděkovat i trenérům 1.FC Slovácko, kteří holky na turnaj pustili. Jsem velmi spokojený, jak odpovědně a kvalitně celý manšaft hrál. A to nejen hráčky základu, ale i lavička předváděla velmi přesvědčivé výkony. Také taktické pokyny holky plnily do puntíku. Jdeme dál a cíl máme jasný, obhájit titul Středoškolské futsalové ligy. Držte nám palce.