Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Máme další titul mistra republiky

vytvořeno: 11.4.2024, před 3 měsíci v rubrice Aktuality

Každoroční turnaj superfinále SFL (Středoškolské futsalové ligy) se konal ve středu, 10. 4. 2024 ve Žďáře nad Sázavou. Naše holky vstupovaly do semifinále proti SŠ Sokolov, se kterou se ještě nikdy neutkaly. Byla to velká neznámá, ale podle výsledků z průběhu celé ligy se jednalo o velmi kvalitní tým. Dalšími účastnicemi turnaje byly školy z Prahy a Ostravy, které společně sehrály druhé semifinále.

Naše obhájkyně titulu postrádaly tři klíčové hráčky (kapitánku Moniku Hlaváčovou, Vendulu Poláškovou a Michaelu Ferencovou), které si plnily reprezentační povinnosti. Do klíčových dvou zápasů sezóny tak na hřiště vyběhla základní sestava ve složení Jana Batoušková, Natálie Lamáčková, Adéla Mikulčíková, Matilda Sluková a Katarína Bučková. Od prvních momentů zápasu proti Sokolovu se holky z Moravy samy pasovaly do role favorita utkání. Držely míč, pohledně kombinovaly, jen skórovat se nedařilo. Hostující gólmanku neustále trefovaly. Pokud netrefily brankářku, trefily brankovou konstrukci. Sokolov se jen bránil a pokoušel se o dlouhé výhozy a nákopy na šikovnou hrotovou útočnici Západočešek, kterou si pozorná obrana pohlídala. Až v osmé minutě první půle střeleckou smůlu překonala výborně hrající Matilda Sluková a očekávaly se další následné gólové příspěvky. Naštěstí hned o necelé dvě minuty poté agilní Katarína Bučková přidala druhý zářez do sokolovské branky. Dvoubrankový náskok malinko otupil pozornost naší obrany a stále více tak přibývala malinká okýnka v defenzívě. Drama v závěru prvního poločasu nepřipustila vynikající Jana Batoušková čarující v naší bráně. To nejlepší sokolovské hráčky frustrovalo natolik, že se uchýlily k velmi ostrým a nešetrným zákrokům. Druhý poločas se naše holky více tlačily do střelby. Sokolov, který byl ve zúžené sestavě, začal tahat nohy. Dvě klíčové hráčky základní sestavy hostujících hráček byly neustále na palubovce a neodpočinuly si na lavičce ani minutu. Náš celek naopak protočil sestavu tak, aby si základní pětka odpočinula a nabrala nové síly. A rázem začaly padat i tolik očekávané góly. Prosadila se Katarína Bučková a Adéla Mikulčíková. Stav 4:0 umožnil dát šanci všem hráčkám z lavičky. Do utkání se tak postupně zapojila všechna děvčata. A také skóre postupně narůstalo, na pohodlných 5:0 zvýšila Alice Rusková v 9. minutě druhého poločasu. K velké radosti trenérů se také hned dvakrát gólově zapsala Gabriela Kalandrová a poslední gól již tradičně přidala Anna Hajkrová. Závěrečné skóre 8:0 nás jasně posouvalo k boji o titul. Čekali jsme jen, zda soupeřem bude Praha či Ostrava, tedy vítěz druhého semifinále.

A z druhého semifinále se zrodil překvapivý výsledek, když favorizované Pražačky podlehly až na penalty papírově slabší Ostravě. S Porubou jsme se již na hřišti setkali v předešlém turnaji. A proto jsme věděli, že na Superfinále holky ze severu Moravy ještě více posílily kádr. Očekávalo se tedy bojovné, zajímavé a snad i vyrovnané finálové utkání. Před samotným utkáním jsme však stále byli v roli mírného favorita. Právě tuto důležitou roli favorita jsme potvrzovali zejména v úvodu   finálového zápasu. Tým z Poruby jen bránil a odvracel jeden útok za druhým. Zejména hráčka Starého Města s číslem 9 na dresu dělala soupeři obrovský problém. A po zásluze to byla právě tato skvěle hrající devítka Katarína Bučková, která otevřela skóre nejdůležitějšího zápasu sezóny již ve 3. minutě. A i nadále byla k nezastavení. Publikum se dobře bavilo nad jejími technickými dovednostmi. Právě Katarína s Matildou Slukovou rozjely svůj slovenský kolotoč, ze kterého se některým hráčkám Ostravy točí hlava ještě teď. Nevděčnou roli obránkyně a osobní strážkyně nejlepších hráček Ostravy dostala kapitánka, Natálie Lamáčková. Nutno ovšem dodat, že svou defenzivní roli plnila na jedničku a jistila tak záda jinak velmi ofenzivně laděnému týmu. A tak skóre narůstalo v náš prospěch. Trefila se tak následně Alice Rusková a do poločasu přidalo po jedné brance výborné duo Sluková s Bučkovou. Poločas v poměru 4:0 se tak stal dobrým základem pro snad i klidnou druhou půli. Začátek druhého poločasu byl opět velmi dobrý a z naší strany i odpovědný. Ale postupem času naše hra malinko opadala a vadla. Množily se drobné a následně i velké chyby v rozehrávce.  A tak Ostrava vycítila svou velkou šanci a investovala do zápasu všechny zbylé síly. Výsledkem této snahy bylo několik protiútoků v přečíslení. Proti dramatickému průběhu či zvratu utkání se ale rázně postavila brankářka Batoušková, která předvedla pětici neuvěřitelných zákroků, kterými i nadále udržela náš pohodový gólový náskok. Následně nedosáhla jen na jednu umístěnou ránu k tyči, která se chytat snad ani nedala. Další změna skóre již nenastala ani na jedné straně, a tak veledůležitý zápas o titul vyzněl opět v náš prospěch, a to závěrečným skóre 4:1.

Třešničkou na pomyslném dortu byla individuální cena pro nejlepší hráčku turnaje, kterou po zásluze jednoznačně získala famózně hrající Katarína Bučková.

„Jsem velmi spokojen s výkony všech hráček, především pak s jejich odpovědným nasazením v závěrečném turnaji. Některé hráčky nedostaly dnes tolik prostoru, ale to už tak ve finálních fázích futsalové ligy bývá. Je znát, že úroveň ženského futsalu každoročně mírně stoupá. Pro naši školu je opravdu velká čest opakovaně vítězit v tomto prestižním turnaji, ve kterém pravidelně porážíme velké celky z Prahy, Brna, Hradce a Ostravy. Kromě všech hráček musím také poděkovat vedení školy za podporu, klubu 1. FC Slovácko za vstřícnost a v neposlední řadě také fanouškům, kteří nás dnes skvěle hnali za oběma vítězstvími. Sezóna je za námi, čeká nás už jen oficiální akt poděkování v ředitelně školy.  Ještě jednou chci moc poděkovat všem hráčkám, které letos reprezentovaly náš mistrovský školní tým, opravdu si toho moc vážím“.