Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Jsme opět mistři středoškolské futsalové ligy

vytvořeno: 18.4.2023, před 1 rokem v rubrice Aktuality

Letošní superfinále Středoškolské futsalové ligy proběhlo ve čtvrtek, 13. dubna ve Žďáru nad Sázavou. Kromě obhájkyň titulu ze Slovácka se turnaje účastnila děvčata z Prahy, Liberce a Brna.

Celek SOŠG Staré Město nastupoval do turnaje s velmi oslabeným družstvem. Z různých důvodů absentovalo hned sedm hráček základního kádru. Vzhledem k tomuto faktu nebyl tým ze Slovácka jasným favoritem na obhajobu titulu. Ze základu zbyla jen tři děvčata a brankářka Batoušková. Toto vycítilo Brno a do Žďáru přivezlo našlapaný tým a plánovalo, že konečně zvítězí a odveze do moravské metropole zlaté medaile.

Brňanky dle předpokladů zvládly první semifinálový zápas proti Liberci přesvědčivým výkonem a skóre 7: 0. Děvčata ze Starého Města v druhém semifinále čekal celek střední školy Heroldovy sady Praha. Pražský tým od prvních vteřin utkání vstoupil do zápasu pressingovou obranou po celém hřišti. Ta ovšem zafungovala pouze 58 vteřin do prvního gólu po střele Hlaváčové z pravé strany. Od té chvíle byl na hřišti pouze jeden dominantní celek, který středoškolačky z Prahy výrazně přehrával. Jen v koncovce se holkám ze Slovácka příliš nedařilo. Defenziva Prahy byla velmi kvalitní, tvrdá a obětavá. Hubené skóre 1:0 tak svítilo na ukazateli skóre i o poločasové přestávce. Po změně stran tým ze Starého Města ještě více zvýšil obrátky a v podstatě nepustil soupeře za půlku hřiště. I přes zvýšenou snahu se na druhý gól čekalo až do čtvrté minuty druhého poločasu, kdy se po individuální akci prosadila opět skvěle hrající Hlaváčová. Vzhledem k dvougólovému vedení se do utkání postupně dostal celý kádr Starého Města. Na pražskou bránu se valil jeden útok za druhým, ale proti navýšení vedení moravského celku byla gólmanka hostí, která předvedla několik famózních zákroků. Na třetí gól se tak čekalo až do desáté minuty druhého poločasu, kdy se ve skrumáži před brankou nejlépe zorientovala Hajkrová a ze dvou metrů pohotově dorazila míč do brány. V samotném závěru utkání se ještě prosadila Lamáčková a kapitánka Jonášová. Výsledné a přesvědčivé skóre 5:0 tak celek Starého Města poslal do reprízového finále z loňského roku.

V utkání o třetí místo mezi celky Prahy a Liberce se nepotvrdily papírové předpoklady z předchozích turnajů, podle kterých měl být jasným favoritem celek ze severních Čech. Naopak, na hřišti dominovala děvčata z hlavního města a nedopustila žádné komplikace v cestě za bronzovými medailemi. Pražský tým tak jasně ukořistil bronzové medaile a porazil Liberec 5:0.

Již před prvním hvizdem finálového utkání byla cítit touha brněnského celku na odvetu z loňska. Brňanky vycítily svou velkou šanci porazit výrazně oslabený tým ze Slovácka. Ale i holky ze Slovácka byly dobře připraveny na soupeřky. Očekával se tak vyrovnaný a kvalitní moravský souboj o zlaté medaile. První poločas však patřil Starému Městu. Holky byly klidnější a přesnější. Zejména první pětka ve složení Jonášová, Korvasová, Hlaváčová, Lamáčková a gólmanka Batoušková předváděly naprosto precizní a vyspělý futsal. Tato snaha byla již ve druhé minutě utkání přetavena v první gól, když po vyražených střelách dorazila míč levou nohou do branky Denisa Jonášová. Brňanky poté znervóznily a kupily spoustu chyb, zejména v přechodové fázi a rozehrávce. Holky ze Starého Města si tak sice otevřely střelnici, ale bohužel se nedařilo překonat vynikající brněnskou brankářku. Smůlu holky prolomily až při třetí standardní situaci z osmé minuty a to díky přízemní tečované střele Korvasové. Na konci prvního poločasu o tom, že chtějí také útočit přesvědčil i soupeř a postupně si začal vytvářet malou územní převahu a šance. Několik závarů a nebezpečných střel však s přehledem řešila výborně a klidně chytající Batoušková.

V druhé půli se obraz hry výrazně změnil. Brno bylo jako vyměněné, přestalo kazit jednoduché míče a bylo výrazně nebezpečnější. V té chvíli se na středoškolačkách ze Slovácka začala projevovat únava, protože celý poločas odehrály prakticky bez střídání. I přesto se na začátku druhé půle několikrát otevřela dvířka k protiútokům v přesile. Bohužel se ale nepovedlo ze slibných šancí vytěžit třetí, uklidňující branku. A jak už to tak bývá, v souladu s heslem „nedáš -dostaneš“ se v jedenácté minutě druhého poločasu prosadilo z brejkové situace Brno, které tak snížilo na kontaktní skóre 1:2. Brňanky gól výrazně povzbudil a stále častěji útočily. Proti srovnání byla jak brankářka Batoušková, tak i konstrukce branky, která hned třikrát Batouškové pomohla. Těsně před koncem utkání byla překonána i sama golmanka slováckého týmu, ale na brankové čáře ji skvěle zastoupila Lamáčková a míč vykopla do bezpečí. Po závěrečném hvizdu tak bylo jasné, že se nelehká obhajoba titulu i s velkým štěstím povedla. Mohly tak propuknout oslavy o to větší, protože mimo titul si individuální trofej za nejlepší hráčku odnesla Denisa Jonášová.

V první řadě musím smeknout před výkonem první pětky, kterou musím pochválit nejen za výkon, ale i za odpovědný a profesionální přístup. Osu zkušených hráček Jonášová, Korvasová, Hlaváčová a Batoušková musela doplnit Natka Lamáčková, která s námi hrála futsal poprvé a skvěle to zvládla. Denča Jonášová se Sárou Korvasovou odehrály všechny letošní zápasy futsalové ligy! Monča Hlaváčová, bohužel jako jediná, zase přijela přímo z úspěšného reprezentačního tažení, což pro nás bylo velmi důležité. Také holky z lavičky, které se protočily na hřišti výrazně pomohly především v prvním utkání. Moc si vážím účasti všech hráček i jejich nasazení. Jsem také moc rád, že individuální trofej za nejlepší hráčku turnaje získala Denča Jonášová. A nutno říci, že naprosto zaslouženě!