Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Futsalový tým SOŠG patří i letos mezi elitu

vytvořeno: 28.3.2023, před 1 rokem v rubrice Aktuality

Ve středu, 22. 3. 2023 se naše děvčata účastnila turnaje Středoškolské Futsalové Ligy (SFL) v Rousínově u Brna. Jednalo se o předposlední velký turnaj, který měl určit dvě družstva, která postoupí do absolutního finále republiky, tedy mezi nejlepší čtyři celky v ČR. Kromě naší školy se do turnaje probojovala děvčata že středních škol Hradce Králové, Jihlavy a Brna.

Naše futsalistky stabilně patří mezi velké favority soutěže, ale před turnajem manšaft trápilo spoustu problémů. Nebylo proto vůbec snadné poskládat turnajovou soupisku. Chybělo hned šest hraček základní sestavy, včetně golmanky Batouškové. Ještě den před turnajem se sháněla děvčata, která by mohla za náš tým hrát. Ze zkušených hráček zůstala jen čtveřice Jonášová, Ferencová, Střížová a Korvasová. Do branky premiérově nastoupila Kalandrová a do pole nováčci Smělíková, Hajkrová a Zelíková.

V prvním utkání se holky ze Slovácka utkaly s Hradcem Králové, který na hřišti předváděl pohledný kombinační futsal. Staroměstským futsalistkám tento rychlý futsal vyhovoval. Postupem času si vytvořili velkou územní převahu, kterou přetavily v několik krásných branek. V obraně však holky dělaly spoustu chyb. To se také projevilo v podobě inkasovaného gólů před poločasovou přestávkou. V druhém poločase tým že Slovácka v klidu a pohodě hrál a postupně přidával další góly. Konečné skóre 10:1 bylo dobrým základem do dalších zápasů důležitého turnaje.

Ve druhém utkání SOŠ G narazila na celek z Vysočiny. Jihlava nezvolila zrovna futsalovou taktiku a od první minuty „zaparkovala“ autobus před vlastní branku. Utkání tak bylo velmi nudné a nepohledné. Scénář se opakoval neustále dokola jako přeskakující gramofonová deska. Útok do zabetonované obrany a snaha prolomit hluboký blok. Chvilku to vypadalo, že celý tým Jihlavy „zaleze“ až do své brány. Naštěstí se tento obranný val podařilo překonat a to hned třikrát do poločasu. I soupeř ovšem skóroval a to z ojedinělého brejku po zablokované střele. Poločasové skóre – 3:1.

Druhý poločas byl stejně nudný a nezáživný jako ten první. Holky ze Slovácka šetřily síly na posledního soupeře, Brno.  Závěrečný hvizd a skóre 4:1 bylo opravdovým vysvobozením.

Před posledním utkáním s Brnem již bylo jasné, že tým ze Starého Města postoupí do závěrečného turnaje, šlo jen o to, zda z prvního či druhého místa. Duel z Brnem tak byl přímím soubojem o tato postupová místa a výhodnější pozici pro final-four. První poločas byl zcela v režii staroměšťanských děvčat, která do zápasu doslova vletěla. Základní sestava odehrála podstatě celý poločas, ve kterém výrazně dominovala. Po dvou minutách holky vedly 2:0, do poločasu Brněnský tým ještě inkasoval třikrát, tak poločasové skóre 5:0 výrazně zvýšilo šance na výhodnější postup z prvního místa. Druhou půli se začala projevovat únava a drobná zranění. Do zápasu tak musela více zasáhnout i staroměstská lavička. To se projevilo jak na hře, tak i na skóre. Po závěrečném hvizdu na ukazeteli skóre svítil výsledek 7:4, který zajistil postup do závěrečného turnaje o titul z výhodnějšího prvního místa. Final-four turnaj se uskuteční ve čtvrtek, 13 dubna ve Žďáru nad Sázavou, kde budou kromě naší školy celky Prahy, Liberce a Brna.

Jsme moc rádi, že jsme i přes obrovské komplikace s nominací turnaj zvládli. Holky, které hrají soutěž stabilně předvedly velmi dobrý výkon. První čtverka ve složení Střížová, Korvasová, Ferencová a Jonášová prokázaly vyspělost a zkušenosti. Také ostatní hračky, které nehrají ligu s námi (Hajkrová, Zelíková a Smělíková) výrazně pomohly. V neposlední řadě i náhradní gólmana Kalandrová předvedla solidní zákroky. Musím všem moc poděkovat jak za nasazení i plnění taktických pokynů. Také doufám, že holky zodpovědně přistoupí k závěrečnému turnaji a obhájíme titul.