Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Futsalistky Starého Města obhájily titul

vytvořeno: 13.4.2022, před 2 roky v rubrice Aktuality

Po téměř dvouleté pauze, kterou si vyžádaly restrikce, se znovu odehrála celá sezona Středoškolské futsalové ligy. Tým středoškolaček ze Starého Města již 13 let patří k pravidelným účastníkům této prestižní soutěže, kterou pořádá FAČR a patří také mezi velké favority v boji o medaile.

Superfinále letošního ročníku (Final-four) se uskutečnilo 7. 4. 2022 ve Žďáru nad Sázavou za účasti čtyř nejlepších celků republiky. Kromě holek ze Starého Města to dále byly celky Brna, Liberce a Plzně.

V prvním semifinálovém utkání děvčata ze Slovácka narazila na celek z Plzně. Od první minuty bylo jasně znát, kdo je v utkání favoritem. Celek z „města piva“ se dostával z vlastní poloviny jen za cenu nakopávaných míčů. Holky ze Slovácka podporovali a hnali k dalším útokům úžasní fanoušci z řad studentů. První gól v plzeňské brance padl již v druhé minutě, poločas poté skončil výsledkem 5:0 pro Staré Město. Druhý poločas se nesl ve stejném duchu. Jeden útok za druhým a narůstající skóre. Kaňkou na kráse tak byl v osmé minutě druhého poločasu zbytečně inkasovaný gól po chybě v obraně. Konečný výsledek 10:1 tak poslal staroměstská děvčata jasně do finále.

Před absolutním finále v kabině panovala velmi dobrá nálada bez známek nervozity. Do tohoto utkání s výběrem středoškolaček z Brna vstoupil tým velmi aktivně. Jedna střela za druhou svištěla  k brněnské bráně, bohužel ale ne do ní. Jen za první dvě minuty utkání vyslaly svěřenkyně trenéra Chybíka 11 střel, které bohužel končily na brankové konstrukci nebo těšně vedle ní. Střeleckou smůlu ukončila aktivně hrající Michaela Ferencová ve 4. minutě prvního poločasu. Po střeleném gólu holky ještě více přitlačily soupeře, který pro celý zápas zvolily defenzivní taktiku „beton“. Brňanky hrozily pouze ze sporadických útoků. Po jednom takovém protiútoku musela brankářka Škrabalová vytáhnout bravurní zákrok a zachránit tak hubený náskok. Do poločasu se ráz hry nezměnil. Staré Město útočilo do zahuštěné obrany Brna, které jen nakopávalo míče na případné brejky. Druhý poločas se ze začátku nesl ve stejném ofenzivním duchu, jen skórovat se nedařilo. Holky ze Slovácka začaly být velmi nervózní a kupit četné chyby. Těchto chyb soupeř stále častěji využíval k nebezpečným protiútokům. Naštěstí velkou překážkou brněnské ofenzívy byla gólmanka Škrabalová, která musela vytáhnout několik skvělých zákroků. Jen díky ní slovácký tým hájil hubený náskok 1:0. V šesté minutě druhého poločasu se navíc podařilo Ferencové doklepnout míč ve skrumáži do branky a navýšila tek skóre na 2:0. Brněnský tým to však nevzdal a začal být stále nebezpečnější a dokonce i „vylezl“ z obraného bloku. Toho mohla využít Jana Žufánková, když se sama dvakrát řítila na brněnskou gólmanku, bohužel se ani jednou neprosadila. A tak přišel trest v podobě vlastního gólu po skrumáži před staroměstskou brankou. Od této chvíle byl zápas ještě více dramatický a šance byly na obou stranách vyrovnané. V těžkých chvílích opět podržela tým brankářka Škrabalová. Když zahoukala siréna konce zápasu, všichni si výrazně oddechli, že tento těžký finálový zápas zvládl a obhájil se titul. V boji o třetí místo mezi Plzní a Libercem zvítězily Severočešky.

Kromě celkového prvenství si individuální cenu za nejlepší hráčku turnaje odnesla kapitánka staroměstského výběru Jana Žufánková.

Hodnocení trenéra Chybíka

Letošní ročník byl opravdu organizačně složitý, ani na jednom turnaji jsme neměli stejný hráčský kádr. V Superfinále tomu nebylo jinak, chyběly hráčky ze „základu“ a to kvůli reprezentačním povinnostem i zdravotním potížím. Jsem moc rád, že se nám to i přes všechny tyto komplikace povedlo a obhájili jsme titul. Velmi musím pochválit naše fanoušky, kteří vytvořili úžasnou kulisu a hodně nám tím pomohli. Také hráčky musím všechny pochválit. Odvedly velmi dobrý výkon na hranici svých fyzických možností. Díky tak patří všem ostatní hráčkám, které se účastnily všech turnajů SFL v této sezóně. V závěrečném turnaji chci především vyzdvihnout výkon Katky Furikové, která obě utkání odehrála s neuvěřitelným nasazením. Dále pak brankářku Káju Škrabalovou, která tým ve složitých chvílích skvěle podržela. Ještě jednou všem velké díky!