Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Expedice „Rumunskem do delty Dunaje“

vytvořeno: 9.9.2019, před 5 roky v rubrice Aktuality

Rumunsko. Delta Dunaje. Bahenní sopky. Pohoří Rodna. Spaní ve stanu. Expediční kuchyně. Rodiště slavného Drákuly. To vše a ještě více viděli naši studenti na expedici s poetickým názvem „Rumunskem do delty Dunaje“.  Na expedici vyrazilo 32 statečných studentů, kteří během deseti dnů nacestovali téměř 3 400 km.

Naše rumunské putování začalo ranní zastávkou ve městě Sighișoara, které se proslavilo jako rodiště slavného Vlada Țepeșe, kterého známe pod jeho přezdívkou Drákula nebo Vlad Napichovač. Proč Napichovač? Protože mezi jeho oblíbené kratochvíle patřilo nabodávání nepřátel na kůl. Naší další zastávkou byl solný kras v Praidu, kde jsme obdivovali nejen slané bahno, ale i solné škrapy a bývalou štolu. A první den v Rumunsku jsme zakončili koupání v termálu Perla Vlăhița, kde jsme také nocovali.

Další den jsme vyrazili k přírodním vývěrům síry a k sirné jeskyni. To, že se k ní blížíme, jsme poznali po čichu asi kilometr před cílem. Pár statečných studentů chtělo okusit i místní sirné léčivé prameny, a tak se v sirných jezírkách koupali, a to i přesto, že teplota vody byla tak 10 °C. Odpoledne jsme dorazili k bahenním sopkám, u kterých jsme také nocovali.

Naším cílem byla delta Dunaje, a tak jsme vyrazili směrem k městu Tulcea, které bývá označováno jako „práh delty“. V Tulcey jsme navštívili Muzeum delty Dunaje a obdivovali jesetery, vyzu velkou, pelikány atd. Naším „domovem“ v deltě se stala zahrada u Iacoba Phanoma ve městečku Sarichioi. Iacob je Lipovana tělem i duší. Lipované jsou potomci Rusů, kteří utekli z Ruska poté, co nesouhlasili s náboženskou reformou. V Rumunsku jich žije asi 25 000 a jsou velmi hrdí na svůj původ. Iacob pro nás připravil výborného candáta, kterého v deltě považují za „císařskou rybu“ a také tradiční lipovanskou polévku „uchu“. U Iacoba jsme si ráno užívali krásných východů slunce a také výletů na loďkách. Jeden z výletů vedl různými zákoutími kolem Svatojiřského ramena Dunaje, jeli jsme Uzlinským kanálem a obdivovali pestrou faunu i flóru delty Dunaje. Při dalším výletu jsme navštívili ostrov Popina, biosférickou rezervaci, kde žijí vzácné druhy ptactva a také jedovatý pavouk černá vdova.

Poslední noc v deltě Dunaje jsme strávili na písečné kose Gura Portitei, kde jsme nocovali na divoko přímo na pláži. Teplota vody v Černém moři byla nádherná, tak jsme se odpoledne koupali. V noci se ale přihnal prudký vítr a ochladilo se, ale nakonec odpoledne alespoň na chvilku vysvitlo sluníčko. A po expediční večeři v Jurilovce, jsme vyrazili nočním přejezdem do pohoří Rodna a Maramureš. Díky kvalitním silnicím jsme dorazili ke Cabaně Alpině nad ránem, a tak začalo noční stavění stanů. Po krátkém dospání cesty jsme vyrazili do města Borša, lanovkou vyjeli do pohoří Rodna a prošli se ke Koňskému vodopádu, prudkou cestou se vyškrábali na náhorní plošinu a navštívili tradiční rumunskou salaš, kde jsme ochutnali místní ovčí sýr. A krásnou hřebenovkou jsme došli zpět ke Cabaně Alpina.

Poslední den v Rumunsku jsme navštívili dřevěné kostelíky, ženský klášter Bârsana a Veselý hřbitov v městě Săpânța, kde jsme obdivovali dřevěné náhrobky, na kterých místní umělec ztvárnil osud zemřelého. Po krátké nákupní zastávce jsme se vydali na cestu domů, kam jsme dorazili v sobotu v časných ranních hodinách.

Bylo to krásných deset dnů v Rumunsku a rozhodně netradiční začátek školního roku. My, organizátoři, věříme, že se studentům expedice líbila, a také bychom jim všem chtěli poděkovat za pomoc během expedice. 

La Revedere, Romania


Mgr. Soňa Patočková a Mgr. Benedikt Chybík

Fotogalerie


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město