Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Cesta do minulosti školství

Exkurze do Muzea Jana Amose Komenského

vytvořeno: 14.2.2025, před 2 měsíci v rubrice Aktuality

Ve středu 5. února se studenti tříd 2. G a 2. H vydali na exkurzi do muzea Jana Amose Komenského. Naším cílem bylo lépe poznat nejen život a dílo tohoto významného myslitele, teologa, pedagoga, kartografa, taktéž trochu politika a diplomata, ale také pochopit, jak se v jeho době učilo a jaké metody výuky tehdejší studenti zažívali na vlastní kůži.

Během návštěvy jsme měli možnost prozkoumat dvě hlavní expozice. První z nich nesla název NA JEVIŠTI SVĚTA. Jan Amos Komenský a jeho doba. Stálá výstava nám přiblížila fascinující život Komenského v kontextu bouřlivého 17. století, kdy války, pronásledování a exil ovlivňovaly nejen jeho pedagogickou a filosofickou práci, ale i vlastní životní osudy.

Žákům byly zábavnou formou předkládány historické dokumenty i dobové rekvizity, soutěžili v hledání informací z pracovních listů, vyzkoušeli si Komenského metody k výuce jazyků a zhlédli interaktivní projekci shrnující Komenského nejpopulárnější dílo Labyrint světa a ráj srdce.

Zajímavé bylo nahlédnutí do jeho nejznámějšího díla, učebnice Orbis pictus (Svět v obraze). Tato metoda kladla důraz na názornou výuku, navíc propojovala obraz s textem, čímž usnadňovala jeho zapamatování. Spolu s dílem Janua linguarum reserata (Brána jazyků otevřená) se stala revoluční a dodnes nosnou metodou výuky nejen jazyků.

Následovala expozice Stará škola, jež nás přenesla do školních škamen v předminulém století. Autenticky zařízená učebna, dobové učebnice i přísná školní kázeň nám připomněly, jak rozdílné bylo tehdejší vzdělávání od toho dnešního.

Největší pozornost u žáků vzbudily pochopitelně ukázky tělesných trestů. Rákoska, oslí tabulka, stoj v předpažení nebo oblíbené polínko na klečení vyvolaly živé diskuse dokonce i mezi pedagogy.

Obě třídy se během návštěvy u expozic vystřídaly a odcházely s novými poznatky i zážitky. Následně jsme ještě se zájemci navštívili nedaleký klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie patřící řeholnicím z řádu sv. Dominika. Zde jsme si prohlédli interiér kostela a přiblížili historii dominikánského řádu.

Exkurze nám nejen nastínila dobu, v níž Komenský působil, ale také nás přiměla k zamyšlení o vývoji školství během staletí. Jde-li o nás, pedagogy, znovu jsme se přesvědčili, že řada jeho metod se dnes znovu stává „moderními“, ale některé z důležitých apelů, jako co možná nejčastější venkovní vyučování, zůstávají oslyšeny.

Pro žáky snad vedla exkurze nejen k zamyšlení, že už nemusí kvůli špatným známkám podstupovat ponižující tresty, ale že do školy chodíme hlavně kvůli sobě, učíme se v ní poznávat svět kolem nás i sebe sama a stáváme se tak více lidmi. Jak připomínal Komenský, škola je dílnou lidskosti.

Mgr. Adam Vaňhara

© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město