Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Akce "Hongkong"

Mezinárodní setkání našeho folklorního souboru se souborem z Asie

vytvořeno: 27.2.2017, před 7 roky v rubrice Aktuality

Úterní podvečer, 21. února 2017. Hodiny ukazovaly pár minut po 19 hodině a v Jezuitském sklepě ve Starém Městě se ladily poslední detaily k akci, námi pracovně nazvané ,,Hongkong''.

Folklorní soubor, působící při Střední odborné škole a Gymnáziu ve Starém Městě, uspořádal tuto mezinárodní akci po oslovení panem Janem Pumprem z Prahy, který je hlavní osobou zajišťující pobyt pro naše hongkongské přátele při jejich tour napříč Českou Republikou a Maďarskem.

Taneční soubor hostů tvořila skupina mladých studentů tamního gymnázia, kteří mají stejně jako členové našeho folklórního souboru, zálibu v oblastech hudby a tance.

Večerní program, který po celou dobu probíhal ve velmi přátelské atmosféře, započal vystoupením domácího folklorního souboru v doprovodu školní cimbálové muziky včetně muzikantů z řad CM Bálešáci, kteří vypomohli naší věci a hráli tanečníkům pod nohy. V první polovině programu jsme se představili s rozvernou choreografií figurálních tanců, po kterých následovala brodská sedlcká a tance z Korytné.

První část večera se chýlila ke konci a my přenechali pomyslné jeviště na chvíli našim kolegům z Hongkongu. Za sebe a za celý soubor můžu říct, že jsme byli plní očekávání, jaké tajuplné tance nám předvedou a jaký vlastně ten folklor v Číně je. S údivem musím dodat, že to bylo daleko lepší, než jsme všichni očekávali. Pro začátek bych měl určitě zmínit jejich neuvěřitelnou zvonkohru. Nikdy bych si nedokázal představit, jak můžou jednotlivé tóny zvonů znít v doprovodu flétny, jednoduše úžasné.

A jestli tahle jistě nesmírně obtížná hra na zvony byla všechno? To ani zdaleka! Překvapení, které si pro nás připravili, nemělo obdoby! Nejen že přišli v kostýmech, kterými se pokusili přiblížit našim krojům, ale tito mladí a talentovaní lidé až z dálného východu měli velice dobře secvičenou choreografii kopaničářského čardáše a maďarských tanců. K tomu všemu došlo k naprosto náhodné shodě tří písní, dokonce i stejně po sobě jdoucích, jako byly ty naše. Tato skutečnost obě strany velmi potěšila a ještě zlepšila už tak skvělou atmosféru přátelského setkání.

Program pokračoval prezentací o České republice a následným představením staroměstského svátečního kroje. Krojová přehlídka byla zakončena ukázkovou staroměstskou sedlckou v podání našich tanečníků. Ve druhé polovině programu se na scénu opět dostal domácí soubor. Precizně zatančená Myjava a gradující čardáše byly výborným vrcholem tohoto večera.

Poté, co se představili oba soubory, přišla na řadu ,,dancing school''. Byl jsem opravdu překvapen, s jakým nadšením se tanečníci z Hongkongu do výuky našich tanců zapojili a jak rychle pochytili veškeré kroky. Závěr meetingu patřil fotografování, pořizování selfie a předávání dárků.

Rozloučením a odjezdem našich hostů pro nás ovšem večer ještě nekončil. Nikomu z nás se domů nechtělo. Ještě aby! Všichni jsme byli plní zážitků z tohoto svým způsobem kouzelného večera. Jsem nesmírně rád, že můžu být součástí party tak skvělých lidí a těším se na další akce podobného typu.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem tanečníkům, muzikantům a těm, kteří se na této akci jakkoliv organizačně podíleli.

Dominik Stašek, 2.G


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město